Izšel je zbornik zaključnih del dijakinj in dijakov, ki so obiskovali ITS – Nevroznanost 2023/24, katerim se je ponudila možnost raziskovanja labirinta nevronov, povezav med sinapsami ter vpliva naših vedenj ter odločitev v zvezi z življenjskim slogom na naše možgane. V svojih delih so odkrivali pomen sanj, hujšanja, skrbi za socialne odnose, izobraževanja mladih, telesne vadbe in kvalitetnega spanca na naše delovanje možganov.

Na dela naših dijakinj in dijakov smo nadvse ponosni. Vabljeni k branju! Zbornik je na voljo na ogled v čitalnici v šolski knjižnici.

Nejc Ašič, prof. psihologije

SEZNAM DEL:

• Veselje in bolečina v spominih: spodbujanje kognitivnih sposobnosti pri osebah z demenco (Mimi Cigelnjak, Nika Mijatović in Ela Ramšak)
  • Zlo 21. stoletja: nikotin in njegovi vplivi na organizem z nevroznanstvenega vidika (Maša Neja Golob in Tosja Jager)
  • Telefon: da ali ne? Vpliv telefona na telo in duševnost dijakov na GESŠ Trbovlje (Angelika Gorjup in Laura Jurjec)
  • Kvaliteten spanec, kvalitetni možgani: kako lahko s spancem vplivamo na optimalno delovanje naših možganov preko športne aktivnosti, prehrane in čustvenega razpoloženja? (Pika Guček in Lana Poboljšaj)
  • Digitalna prepletenost možganov: vpliv uporabe tehnologije na razvoj socialnih veščin otrok z avtizmom (Ema Klemen in Viktor Šćepanović)
  • Vpliv lucidnih sanj na možgane: potovanje skozi nezavedno v svet zavesti (Gaber Kravogel in Matej Novak)
  • Razkrivanje epilepsije: sprejemanje, razumevanje in odkrivanje znanosti ter telesnih vidikov možganov (Eva Lisec)
  • Gibanje proti tesnobi: kako telesna aktivnost vpliva na količino endorfina v povezavi s tesnobo med mladimi? (Lana Naglič)
  • Zdravo hujšanje: kako naravno zmanjšati telesno maščobo in preprečiti staranje možganov? (Eva Otopal, Alina Ščurek in Naja Štendler)