Skoči na glavno vsebino
Select Page

Ustvarjam

LETO NAŠE USTVARJALNOSTI

GESŠ Trbovlje sodeluje v inovacijskem projektu Zavoda RS za šolstvo

“Misliti, delati, živeti ustvarjalno.”
Vid Pečjak

 

 

ZA KAJ GRE?

Šolsko leto 2015/16 smo poimenovali »Leto naše ustvarjalnosti«. Z novim projektom želimo nadgraditi pri nas že ustaljene kreativne in podjetniške dejavnosti kot so Matematični maraton, fotografsko in filmsko ustvarjanje, Miklavževe delavnice, popoldnevi za nadarjene, novičarski portal GobecNews, učna in dijaška podjetja …

S projektom bomo raziskovali in spoznavali možnosti za ustvarjalno delo dijakov ter učiteljev tudi znotraj pouka. Sodobna družba namreč potrebuje ustvarjalce.

 

ZAKAJ TO POČNEMO?

Z različnimi aktivnostmi in projekti želimo ustvariti vzpodbudno učno okolje za ustvarjalno in raziskovalno delo, odkriti različne talente dijakov ter jim omogočiti njihovo razvijanje ter uporabo. Naša vizija je dijak, ki bo zmožen povezati tehnologijo z umetnostjo in s podjetnostjo.

 

KAKO DELUJEMO?

V sodelovanju z različnimi lokalnimi organizacijami, posamezniki in podjetji ustvarjali projekte, ki bodo odziv na potrebe okolja in bodo mladim dajali možnost za večjo vključenost v življenje in prihodnost Zasavja.

Pridružite se nam pri oblikovanju nove dijakove identitete »Sem ustvarjalec«!

 


V šolskem letu 2015/2016 izvajamo različne aktivnosti:

 

• UVODNI PROJEKTNI DNEVI – prvošolci so šolanje v GESŠ Trbovlje začeli s projektnimi dnevi , ki so bili namenjeni medsebojnemu spoznavanju, kreativnemu ustvarjanju in raziskovanju.

 

 


 

• DELAVNICA FILMSKE MONTAŽE – navdušenci nad filmom in montažo so se udeležili delavnice, ki jo je izvedel naš bivši dijak, zdaj študent Televizijske režije v AGRFT Ljubljana, Aljaž Bastič. Obiskali so tudi stavbo RTV Slovenija v Ljubljani.

 

 


 

• FOTO DELAVNICO je izvedel fotograf Robert Ahlin, prav tako bivši dijak GESŠ. Dijaki so fotografski navdih našli v športnih aktivnostih na prvem športnem dnevu GESŠ Trbovlje.

V uvodu v fotografsko delavnico so dijaki spoznali delovanje DSLR kamere, fotografske pojme in osnove likovne teorije, ki so potrebne za učinkovito umetniško izražanje. Nadaljevali so s praktičnim delom delavnice, ko so se s fotografskimi objektivi pridružili sošolcem na športnih igrah. Vsak udeleženec delavnice je ujete utrinke z igrišča predstavil ostalim udeležencem, vsi skupaj pa so s pomočjo mentorja naredili izbor fotografij, ki so jih ob zaključku športnega dneva v telovadnici predstavili na velikem platnu.

 

 


 

NOVOMEDIJSKE DELAVNICE

 

  • delavnica ARDUINO se je odvijala v oktobru v okviru festivala novomedijskih umetnosti SPECULUM ARTIUM v Delavskem domu Trbovlje. Dijaki so se seznanili z osnovami Arduina (platforma, krmilnik, programski jezik) ter pojmi kot so mikrokrmilnik, senzorji, LED diode in servo motorji.

Sodelujoči dijaki in mentor Tiago Martins s Portugalske so z veliko mere ustvarjalnosti spremenili zapuščeno stanovanje na Njivi v prostor poltergeistov. Arduino vezje so povezali s preprostimi senzorji, aktivirali motorčke, improvizirane vetrnice in druge elemente, ki ustvarjajo gibe, glasove ali pretok zraka. Tako je nastala prava reaktivna inštalacija.

  •  delavnica STOP – MOTION – v decembru so se lahko v okviru OIV naši dijaki udeležili delavnice Stop motion animacije, ki je potekala v sodelovanju z Delavskim domom Trbovlje. Nekaj besed o tem je zapisala Sabine, EVS prostovoljka na naši šoli, na tej povezavi pa si lahko ogledate tudi izjemno zanimive končne izdelke dijakov.
  •  delavnica VIZUALNO SPOROČANJE za program ekonomski tehnik

Kakšno vizualno sporočilo bo pritegnilo kupca? Bomo kupca prepričali s čim več informacij ali je pristop “manj je več” ustreznejši? Kakšen je dober logotip, katere so tiste prave barve, pisave in oblike vizualnih sporočil, ki bodo izdelek uspešneje prodale? Kako prepoznamo učinkovit plakat, letak, brošuro, in morda nekoč kot podjetniki izberemo oblikovalca, ki nam bo izdelal kvaliteten izdelek? S tem so se srečali četrtošolci programa ekonomski tehnik na delavnici Vizualno sporočanje, ki smo jo v aprilu na šoli izvedli v sodelovanju z Delavskim domom Trbovlje.

Po nekaj teoretičnih osnovah, so se dijaki lotili izdelave tiskovin za dijaška podjetja, ob koncu delavnice, pa je sledila še analiza izdelanega.

 

 


 

• MIKLAVŽEVE USTVARJALNE DELAVNICE – dijaki so izdelovali voščilnice, nakit, okraske in ostale izdelke primerne za darila, ki so jih ponudili na tradicionalnem dobrodelnem Miklavževem sejmu, 3. decembra 2015. Izkupiček je bil namenjen …. in šolskemu skladu.

 

 


 

 

• PROJEKT MODEL CELICE – z ustvarjalnostjo je bila povezana tudi domača naloga pri biologiji. Vsak dijak je moral izdelati svoj model celice. Pri izbiri materialov in velikosti celice so imeli dijaki proste roke. Nastali so zelo kreativni izdelki iz papirja, fimo mase, plastelina …

Komisija, sestavljena iz učiteljev razrednikov, predstavnikov posameznih razredov in profesorice biologije, je bila nad ustvarjalnostjo dijakov navdušena in je imela težko delo. Pri ocenjevanju smo upoštevali skladnost modela z dejansko zgradbo celice, domiselnost in uporabnost modela.

 

 


 

 

Učno podjetje Čokoladno kraljestvo, d. o. o. na sejmu v Celju

 

Sejemsko dogajanje na mednarodnem sejmu učnih podjetij je za mlade velika izkušnja in priprave za sejem zahtevajo veliko dobrih idej in časa.

Dijaki so sejemske rekvizite, promocijsko gradivo in darila izdelali v okviru projektnih dni, z njimi pa so bili profesorji slovenščine, angleščine, umetnosti in stroke. Bilo je veliko iznajdljivosti, ročnih spretnosti in preciznosti, brez pomoči hišnika skorajda ne bi šlo, največja zahvala pa gre sponzorju Komunali Trbovlje, ki nam je pomagala pri nakupu materiala. Pri izdelavi promo gradiva in dokumentacije so dijaki upoštevali celostno grafično podobo, predstavili pa so se tudi v angleščini.

Na sejmu so dijaki sklepali prodajne pogodbe, zato so bile veščine komunikacije nujno potrebne. Z novimi poslovnimi partnerji bodo sodelovali do konca šolskega leta.

 

 


 

GESŠ ima talent II

V četrtek, 5. maja se je na naši šoli odvijala prireditev, ki sta jo v okviru poklicne mature organizirala dijaka 4. letnika programa ekonomski tehnik.

Videli smo 7 nastopov v katerih se je predstavilo 10 dijakov z večinoma glasbenimi točkami (petje, kitara, klavir) ter prikazom borbe v karateju. Nastopali so: Aleksander Jerman in Nejc Škrbec, Meliha Zahirović, Zala Pestotnik, Jure Omahen, Larisa Zukić in Belma Bučaj, Luka in Barbara ter Zinedin Osmanović.

V finale so se uvrstile tri točke, ki jih je izbrala naša strokovna žirija, sestavljena iz profesorjev (Aleksandra Jurman, Miroslav Milar) in predstavnika dijakov (Žan Špilar). Po izboru gledalcev sta si tretje mesto prislužili Larisa in Belma, drugo mesto Meliha Zahirovič, naš zmagovalec pa je bil Zinedin Osmanović, ki se je predstavil z rapom in svojim avtorskim komadom.

Tekmovalci so v svojih nastopih uživali, gledalci pa so bili navdušeni. Želimo si, da bi se takšna prireditev še kdaj ponovila.

Zapisala: Teja Grlica
Avtor fotografij: Aljoša Gračner

 

 


 

 

Podjetniški program Junior Achievement

 

Podjetniški program za spoznavanje delovanja podjetja in odkrivanje ter razvijanje podjetnostnih veščin, Junior Achievement – Moje podjetje, na naši šoli izvajamo že tretje leto, a ga vsako leto obogatimo.

Letos smo v sklopu projekta Leto naše ustvarjalnosti posebno pozornost namenili:

  • inovativnim poslovnim idejam,
  • ustvarjanju v proizvodnji izdelkov,
  • izdelavi promocijskega video spota in reklamnega gradiva,
  • celostni podobi prodajne stojnice ter
  • prepričljivim javnim predstavitvam.

V teh fazah smo sodelovali s podjetniki in institucijami iz lokalnega okolja (Mihael Gornik – Dewesoft, Jernej Pangeršič – Katapult, Zoran Poznič in Andrej Uduč – Delavski dom Trbovlje, Nika Perko – Swetheart Kids, Kristijan Povirk – Stari pisker, Chipolo, BB Consulting), ki so nam svetovali, nas usmerjali in z nami delili njihove izkušnje.

Rezultate našega sodelovanja smo zapisali v končno poročilo, za uspešno delo pa smo si na tekmovanju dijaških podjetij prislužili naslednje nagrade: 1. in 2. mesto za Podjetje leta1. mesto za Najboljšo predstavitev na odru in 2. mesto za Najboljše poročilo.

 

Reklamni video posnetek Cofko d.d.

 

Reklamni video posnetek Sweet & fit d.d.

 


 

Foto-video projekt v okviru mednarodne izmenjave dijakov med GESŠ Trbovlje in Gimnazijo Scheinfeld

Fotografiranje je bilo rdeča nit letošnje izmenjave, saj smo se tudi skozi izmenjavo posvetili temi »ustvarjalnost« in to želeli prikazali skozi fotografijo in videoposnetke. To smo izpeljali v treh sklopih.

Prvi sklop, projekt »Selbstfoto« (»selfiji«)  je vodila naša EVS prostovoljka Sarah Weichlein. Dijaki so morali ustvariti predpisano število tematskih selfijev po vnaprej določenih motivih.

Drugi sklop »Videoprojekt« je potekal ves čas izmenjave. Dijaki so pripravljali videoposnetke na različnih krajih, kot primer učinkovite predstavitve in objektivnega spremljanja aktivnosti.

V tretjem sklopu »Kunstfotographie« je Lilli Seemann, profesorice umetnosti na gimnaziji Scheinfeld pripravila učno uro iz umetniške fotografije. Nove prijeme in tehnike fotografiranja so dijaki preizkusili skozi nalogo umetniško fotografiranje v Scheinfeldu in v Trbovljah.

Vsak dijak je izbral svojo najboljšo fotografijo in jo nato oddal mentorjem. Fotografije so bile razstavljene na obeh zaključnih prireditvah v Scheinfeldu in v Trbovljah, stalna razstava pa je na stopnišču GESŠ Trbovlje.

 

 


 

Dijaki GESŠ napisali knjigo »Vizija prihodnosti«

Kaj imajo skupnega izbiranje citatov, pisanje prispevkov, zbiranje fotografij, risb in slik, snemanje videoposnetkov in izdelava animacij? Vsi so del knjige »Vizija prihodnosti«, ki smo jo izdali na GESŠ v okviru »Leta naše ustvarjalnosti«.

Knjiga je skupen izdelek profesorjev in dijakov, ki je na šoli nastajal zadnjih nekaj mesecev. Profesorji so izbrali citate na temo ustvarjalnost – prihodnost, dijaki pa so prispevali svoja razmišljanja, fotografije, risbe in slike. Nastalo je skoraj 300 kratkih besedil, tudi pesmi.

Nekaj najbolj zanimivih prispevkov smo še posebej izpostavili s posnetimi videoposnetki (dostopni preko QR kode), v knjigi pa boste našli tudi nekaj izdelkov t.i. »obogatene resničnosti«, vidne le z mobilnikom ali tablico.

 

 


Šolski literarni časopis Sanje letos kot mobilna aplikacija

Tudi v šolskem letu 2015/2016 smo sledili svojim sanjam in bili ustvarjalni. Tema letošnjega časopisa je »Vsi smo državljani sveta«. In kako se v današnjem svetu vidijo naši in nekateri bivši dijaki? V časopisu so zbrani izvirni slovenski, angleški, nemški in francoski prispevki razmišljanj naših dijakov na to temo.

Novost pa je izdaja v drugačni obliki – letošnje Sanje lahko prebirate tudi kot s pomočjo mobilne aplikacije Google Newsstand / Kiosk.

 

 


 

Predstavitev projekta TNM – obisk medresorske skupine v Delavskem domu Trbovlje

27. maja 2016 smo sodelovali pri predstavitvi projekta Trbovlje Novomedijsko Mesto v Delavskem domu Trbovlje.

Vsebina aktivnosti učiteljev športne vzgoje in dijakov 1. in 2. letnika športnega oddelka je bila vključevanje svetlobe in svetlobnih efektov v športna gibanja. V pripravah in na vajah so sodelovali karateisti Tadej Kolander, Luka Ferlin, Luka Perc, Timotej Zupančič in Barbara Haberl. Na vajah so  nastali posnetki, na dan nastopa pa smo se iz zaklonišča javili v »live stream«. Dijaki so bili visoko motivirani in navdušeni, njihov nastop pa je navdušil tudi učitelje in obiskovalce dogodka.

V sodelovanju z MCT oz. Tadejem Gašparičem smo sodelovali tudi pri izdelavi svetlobnih grafitov, posnetki teh pa so bili prav tako predstavljeni v avli DDT.

 

 

Nastop karateistov

 


 

Sodobna družba in ustvarjalnost – predavanje za profesorje

“Z rečmi se ukvarjam tako, kot mi muza ukaže. Meni je muza osnovno vodilo. To velja za pospravljanje vrta ali pa za šport, za znanost ali za umetnost. In verjamem, da lahko v življenju uspeš le na ta način.”  

Jadran Lenarčič

Sodobna družba postavlja pred vse nas in tudi pred izobraževanje nove izzive. Ustvarjalnost in inovativnost sta potrebni značilnosti kakovostnega izobraževanja, ki prispevata k uspešnemu iskanju odgovorov. Z učiteljskim zborom GESŠ je svoje poglede na ustvarjalnost delil prof. dr. Jadran Lenarčič, direktor Inštituta Jožef Štefan. Med drugim je izpostavil, da je za spodbujanje inovativnosti in ustvarjalnosti treba vzpostaviti ustrezno ozračje v okolju, potreben je pogum za drugačno mišljenje, sprejemanje tveganja in tudi neuspehov. Učiteljem pa je svetoval: »Začnite pri sebi. Bodite ustvarjalci.«

 

 


 

O kromosomih malo drugače – razstava

Kakšni so kromosomi, koliko jih imajo posamezne vrste organizmov, kje na kromosomu ležijo posamezni geni, kako so geni veliki,…?

Iz nogavic, papirja, gline, lesa,…, so dijaki drugih letnikov gimnazije, pod vodstvom mentorice Irene Lavrač, na osnovi svojega raziskovanja tematike kromosomov in genov izdelali vsak svoj kromosom. Izdelali so jih v desetkratni velikosti njegovih pravih mer, izbira materiala pa za izdelavo ni bila določena. Na javni prireditvi so dijaki povabljenim predstavili svoje izdelke in pojasnili delovanje genov na njihovih kromosomih. Za naslednje leto pa že napovedujejo, da se bodo na podoben način lotili raziskovanja človeških organov. Bravo!

 

 

 


Lepa beseda (v) lepo mesto najde

V soboto, 3. decembra 2016, smo pod vodstvom prof. Manice Hribar v trboveljskem mestnem parku organizirali prireditev na kateri se je bralo, recitiralo, deklamiralo,… Nastopali so dijaki in učenci vseh trboveljskih srednji in osnovnih šol, pridružili so se nam upokojenci in mladi iz MCT. Bilo je zanimivo in prijetno. Lepe besede so se nas dotaknile. Če so našle pot v lepo mesto, bomo preverili drugo leto, ko bomo dogodek ponovili in nadgradili.

 

  

 


 

Razstavi likovnih del naših dijakinj v šolski galeriji

V šolskem letu 2016/17 smo v zgornjem delu šole uredili prostor za razstave umetniških del naših dijakov.

V februarju je razstavljala Mila Nedić, maturantka naše šole, ki riše že od otroštva. Najprej je bilo to delo zanjo igra, kasneje pa sprostitev po šolskih in obšolskih dejavnostih. Svinčniki in barvice so zanjo čar, ki jo odpelje v drug, lepši, popolnejši svet. Akademski slikar, Samo Šiles je zapisal: » Miline slike so tehnično dobro narejene akvareli manjšega formata, ki podrobno prikazujejo fantastične pokrajine, bivališča na drevesih in ptiče. »

V aprilu, pa je svoja likovna dela na ogled postavila Nastja Abdič, dijakinja 1. letnika gimnazije, ki že ob tem, ko pri pouku zapisuje snov, na rob lista riše svoje sanje. » Realistični portreti, ki so tema tokratne razstave, spominjajo na renesančno slikarstvo. Slike izžarevajo močna čustva, ki v gledalcu vzbudijo željo po resničnem spoznavanju portretirane osebe. » Tako je o Nastjinem ustvarjanju zapisala mag. Špela Pavli Perko, kustosinja galerije v DDT.

 

 


Dijaški projekt – gledališka delavnica za otroke

Patricija, Špela in Živa so dijakinje 2. letnika gimnazije GESŠ Trbovlje, ki so v okviru predmeta Kreativno podjetništvo uresničile delček svojih sanj. Rade imajo gledališče, rade delajo z otroki, imajo voljo do dela in pozitivno energijo. Imele pa so tudi idejo, ki so jo razvile, načrtovale in izvedle – gledališko delavnico za učence 1. in 2. razreda OŠ Trbovlje. Velika skupina živahnih, radovednih, razigranih in glasnih otrok ni bila lahek zalogaj. A ker je bilo njihovo načrtovanje natančno, program pa inovativen in zanimiv, jim je, čeprav so to počele prvič, izvedba zelo dobro uspela.

 

 


 

OBRAZI PRIHODNOSTI – dijaki pišejo za časopis Dnevnik

V šolskem letu 2014/2015 se je ekipa GobecNewsa prvič prijavila na razpis Dijak si bo pisal cajtng sam časopisne hiše Dnevnik. Tako smo letos sodelovali že tretjič in bili ponovno v mesecu maju povabljeni na zaključno prireditev v Ljubljano, kjer nas vsako leto sprejme tudi predsednik Republike Slovenije – Borut Pahor. Naši novinarji so v prvem letu sodelovanja izbrali različne teme in jih »obdelali« kot pravi, pri tem pa jim je pomagala Dnevnikova novinarka, ga. Sabina Lokar. Zadnji dve leti, ko nam je bil dodeljen tudi nov mentor, Andraž Rožman, pa dijaki z žrebom izberejo temo in o njej pišejo različne vrste člankov, ki so nato vedno objavljeni v časopisu Dnevnik. Ključni kriteriji za objavo so še vedno aktualnost vsebin, kreativnost pri izbiranju in načinu obdelave tem, vložen trud v iskanje informacij in sogovornikov, preiskovalno delo, izražanje lastnega mnenja in način, kako je mnenje predstavljeno, raznovrstnost izdelkov, jezikovna kakovost in berljivost izdelkov, stilna izbrušenost, pestrost obdelave (poleg osnovnih tekstov so zaželeni še informativni okvirji, številske predstavitve, informativno grafično gradivo in fotografije) in izbira naslovov.

Polona Majdič, Ema Kurent, Nika Leskovar, Juš Navratil in Jaka Dornik so letos pisali na temo Odnosi med mladimi in starši: med paternalizmom in svobodo. In zelo so se izkazali!

Zapisala: Maruša Stoklasa Drečnik in Aleksander Medveš,
mentorja GobecNewsa

 

 


 

Raziskovalne naloge mladih raziskovalcev

V šolskem letu 2016/17 so naši dijaki v okviru projekta »Gibanje znanost mladini« ob pomoči mentorjev in zunanjih institucij že drugič raziskovali različna področja. V sredo, 29. marca, so svoje ugotovitve predstavili na 2. regijskem srečanju mladih raziskovalcev Zasavja 2017. Bronasta priznanja so si prislužili Ema Kurent in Juš Navratil ( Vpliv koncentracije kisika na aerobno čiščenje odpadnih voda) ter Nika Zupančič (Merjenje specifičnih toplot različnih brezalkoholnih pijač). Sociološka naloga Lare Buzina »V omari ni sonca«, pa se je uvrstila na državno tekmovanje v Mursko Soboto, kjer je mlada raziskovalka osvojila srebrno priznanje. Lara je raziskovala zgodbe družin, ki se spopadajo z otrokovo istospolno usmerjenostjo. Zanimalo jo je, kako otrokova istospolna usmerjenost vplivala na družino oziroma odnose v njej. Lara je vneta raziskovalka že od prvega letnika dalje. Z raziskovalnimi nalogami širi ter poglablja svoja znanja, spoznava različna socialna okolja in razmišlja o možnostih razreševanja različnih družbenih problemov. Njena mentorica Nasta Doberlet Bučalič je zapisala: »Lepo je biti mentor dijakinji, katere delo je neločljivo povezano z njenimi vrednotami.«

 

Razstava Scheinfeld

Foto-video projekt v okviru mednarodne izmenjave dijakov med GESŠ Trbovlje in Gimnazijo Scheinfeld

 

 


 

Delavnica stop motion animacije

20. april 2017 je bil dan za drugačno organizacijo pouka, ko smo posameznemu predmetu lahko namenili toliko ur, kot je bilo potrebnih za izvedbo izbrane aktivnosti. Dijaki prvega letnika v programu ekonomski tehnik, so se na ta dan spoznali s tehniko stop motion animacije. V sodelovanju z Delavskim domom Trbovlje so ustvariti promocijske video posnetke za virtualni muzej rudarstva, ki se v Trbovljah odpira junija. Glavni motiv je bil robot Rudi, maskota muzeja. Dijaki pa so imeli tudi priložnost preizkusiti prve posnetke virtualne resničnosti, ki bodo prav tako na voljo obiskovalcem v muzeju.

 

 

Gledališki knap

 

Rudi se predstavi

 

 

Rudi lovi perkmandlca

 

 

 

Rudi gre

 

 

Rudarsko potovanje

 


 

POJEMO, PLEŠEMO, SE DRUŽIMO IN ZABAVAMO

Tudi to šolsko leto smo izvedli prireditev GESŠ Trbovlje ima talent. Tokrat so dogodek kot svoj projekt pri predmetu Kreativno podjetništvo, pod mentorstvom prof. Zvezdane Lamovšek, organizirale dijakinje 2. letnika gimnazije – Zala Pestotnik, Katja Hercog in Milica Golić. Gledalci so si lahko ogledali odlične pevske nastope Zinedina Osmanovića, Nike Špajzer, Melihe Zahirović, plesno točko Nike Leskovar in dve skupinski točki zasavskega Oberkrain Banda in Til Banda. Izven konkurence pa se je predstavila tudi mlada zasavska rock skupina The Warning, ki je na odru zažigala z glasnostjo in energijo. Svojo sposobnost javnega nastopanja sta pokazala tudi Živa Lisec in Vasja Grošelj, ki sta z izbranimi besedami samozavestno vodila prireditev.

Organizatorice so ugotovile, da  izvedba takšnega dogodka zahteva zelo veliko opravil, ki jih kot gledalci nikoli ne vidimo. Pridobljene izkušnje, komentarji in nasveti jim bodo pomagali, da bodo njihovi projekti v prihodnje le še boljši.

 

 


 

Projekt spodbujanja podjetnosti v gimnaziji – YOU(TH) START

Dijaki drugih letnikov so v različnih izzivih mednarodnega projekta You(th) Start preizkusili drugačen pristop k projektom. Delo je potekalo v obliki podjetniških delavnic, v skupinah pri urah kemije, fizike, matematike, biologije, pri razrednih urah, nekaj dela pa so dijaki opravili tudi samostojno doma.

Mentorji projekta, profesorji Aleksander Medveš, Petra Zelenšek, Irena Kovač Gregorčič in Irena Lavrač menijo, da so bili dijaki na delavnicah kreativni, iznajdljivi, odgovorni in samoiniciativni.

 

 


 

Tehnični krožek 404 na GESŠ

V šolskem letu 2016/17 na gimnaziji deluje tehnični krožek pod mentorstvom Mladinskega tehnološkega centra, Zavoda 404.

Dijaki Juš Navratil, Timi Zupančič, Nastja Abdič, Jaka Jeršin, Luka Perc, Matic Škrbec so izdelali »old school« arkado za dva igralca z vsemi najbolj popularnimi igrami iz 80′ in 90′, kot so Mario Kart, Donkey Kong, Pac-man, Galaga, itd. Namen arkade je popestriti šolsko življenje, ki je včasih stresno ali napeto. Glavna prednost arkade pred igrami na mobitelu je ravno v druženju, saj je arkada namenjena dvema igralcema, ki morata biti fizično prisotna, hkrati pa mimoidočim omogoča pregled na dogajanje na ekranu. Konstrukcija arkade je iz lesa, ki je ročno poslikana. V arkadi je tudi več kot 30 let star katodni televizor, katerega so dijaki rešili pred uničenjem ter tako prispevali k varovanju okolja.

 

 


 

 

Z delom do zaslužka

Lana Cestnik, Patricija Lakner in Valerija Tišler so dijakinje 3. letnika gimnazije, ki so v okviru predmeta Kreativno podjetništvo izvedle samostojni projekt »Sprehajanje psov«.  Po raziskavi trga so razvile idejo, si zadale cilj, izdelale reklamo, poiskale potencialne kupce njihovih storitev in se lotile dela. V evalvaciji so zapisale, da so bili njihovi cilji preseženi in da je za zaslužek potrebna le volja do dela. Njihov projekt so predstavile tudi z videom.

 

 

 


 

Dijaki podjetniki – Company programme®

Dijaki 4. letnika programa ekonomski tehnik so tudi v šolskem letu 2016/17 sodelovali v podjetniškem programu Moje podjetje po metodi mednarodnega programa Company Programme. V okviru tega, sta na šoli poslovali dve dijaški podjetji, OAKEY in OrganiCare. Dejavnost podjetja OrganiCare je bil proizvodnja in prodaja domačih kozmetičnih izdelkov izdelanih iz povsem naravnih sestavin – zobne paste iz kokosovega olja, sode bikarbone, eteričnega olja in stevie ter mazil za ustnice iz čebeljega voska, ognjičevega macerata in ricinusovega olja. Podjetje OAKEY pa je izdelovalo elegantna lesena stojala za mobilne naprave v dveh velikostih in oblikah –  namizna stojala za tablice in telefone ter manjše obeske za na ključe z enako funkcijo. Pri razvoju ideje, proizvodnji in načrtovanju marketinških elementov je bilo potrebno in zelo koristno povezovanje ter sodelovanje s podjetniki ter drugimi strokovnjaki iz lokalnega okolja (mizar, farmacevt, novinar, medijski tehnik,…). Dijaki so poleg inovativnih izdelkov ustvarjali tudi na področjih izdelave promocijskega gradiva, celostne podobe prodajne stojnice, poslovnega komuniciranja ter javnega nastopanja. S svojim končnim poročilom o poslovanju, je podjetje OAKEY, na državnem tekmovanju dijaških podjetij osvojilo 2. mesto in prejelo srebrno  priznanje.

 

 

OrganiCare

 

Oakey

 

 

(Ogledano 420 krat, 2 danes)
Dostopnost