V šolskem letu 2015/2016 se je programu MEPI pridružila tudi GESŠ Trbovlje. Mednarodno priznanje za mlade je vodilni svetovni program za mlade, v katerem mladi uživajo, si zastavljajo cilje in so za to nagrajeni. Od njegove ustanovitve, leta 1956, je v programu sodelovalo preko 8 milijonov mladih iz več kot 140 držav.
Udeleženci se skozi program srečajo z izzivi na 4 različnih področjih – prostovoljno delo, veščine, rekreativni šport in pustolovske odprave. Na zlati stopnji je dodano področje Projekt neznani prijatelj (PNP).
Mladi si cilje na posameznih področjih postavljajo glede na starost, sposobnosti, prednostne naloge. Opisana področja se medsebojno kombinirajo in glede na zahtevnost kombinacije, ki si jo udeleženci oblikujejo po svoji meri in v sodelovanju z mentorjem, so mladim v programu na voljo 3 težavnostne stopnje – bronasta, srebrna in zlata. V program lahko vstopijo na najlažji, bronasti stopnji, ali direktno – na srebrno ali zlato stopnjo. In vse stopnje imamo na GESŠ Trbovlje že osvojene …
In še nekaj misli o programu MEPI …
»Za program MEPI sem se odločil v drugem letniku gimnazije. Prepričali sta me profesorici, ki sta nam obljubili zabavo in nova znanja. Moram reči, da so se vse obljube uresničile. Včasih je bilo malce težje, ko nas je zalival dež, ampak na koncu je bilo vredno vseh malih nevšečnosti. MEPI me je pripravil do tega, da se vsak dan trudim biti boljša oseba in si postavljam cilje, ki bodo dosegljivi, četudi mogoče šele kasneje v življenju. Preden sem se MEPI-ja udeležil, sem bil naravnan bolj športno in si nisem mislil, da bi kdaj pomagal tudi kot vaditelj mlajših skupin, še manj pa, da se bom ukvarjal z drugimi športi, kot so plavanje, tek … Med izvajanjem programa sem razvil različne veščine. Z vsemi temi področji se srečujem tudi danes, čeprav mogoče pod drugim imenom. Program MEPI priporočam vsakemu, ki v življenju še ni našel motivacije, ki bi ga gnala naprej in silila, da postane boljša oseba, kot je bil včeraj.«
Timotej Zupančič – zlatnik
»Z udeležbo v programu MEPI nisem le zabavno in kakovostno porabila svoj prosti čas, ampak sem se naučila tudi marsikaterih novih veščin. Z odpravam sem spoznala tudi dele Slovenije, katere predhodno še nisem obiskala. Uspelo mi je izpopolniti tudi svoje znanje nemščine ter izboljšati svojo kondicijo s tekom. Tudi s prostovoljstvom sem nadgrajevala svoje sposobnosti sočutja in timskega dela.«
Ilhana Smajlović – srebrnica
ŽIVLJENJSKI MOTO …
»Ni toliko pomemben cilj in sama hoja kot to, kaj se dogaja na poti. Daj piti žejnemu, pomagaj utrujenemu, bodi dober, širi dobro.« (P. Škarja)